Pokud se úzkost zvýší, může začít narušovat každodenní aktivity a celkovou pohodu, a tím splnit kritéria pro úzkostnou poruchu, jako je generalizovaná úzkostná porucha. Mentálně to zahrnuje všudypřítomné celodenní přehnané starosti a napětí, neschopnost se uvolnit, potíže se soustředěním, očekávání katastrofy a nadměrné obavy o životní problémy. Pacienti to nedokážou ovládat, i když si uvědomují, že jejich úzkost je intenzivnější, než je oprávněné. Mnohé úzkostné symptomy jsou však ve skutečnosti fyzické, jako je svalové napětí, třes, pocení a nespavost. Takové příznaky jsou způsobeny aktivací stresové reakce boj nebo útěk, která připravuje mysl i tělo na skutečné nebo domnělé hrozby tím, že způsobí významné změny v těle, mysli a emocích.
Konvenční lékařská léčba úzkosti zahrnuje léčiva, která nemusí nutně řešit základní příčiny úzkosti. Psychoterapeutické přístupy, jako je kognitivně behaviorální terapie, řeší základní mechanismy úzkosti u mnoha pacientů, ale nejsou účinné pro všechny. Oba přístupy se zaměřují především na mentální aspekty úzkosti. Vzhledem k fyzickým symptomům úzkosti z toho vyplývá, že každá úspěšná léčba úzkosti by byla nejlepší, kdyby se zabývala myslí i tělem, což dělá jógu tak účinnou možností. Jóga může řešit jak příznaky, tak příčiny úzkosti a zároveň posilovat nástroje potřebné pro emoční regulaci.
Pocity úzkosti nás mohou rychle přemoci, což vede k automatické reaktivitě bez mezery, filtru nebo intervalu pro odpověď. Cvičením jóga narušuje vzorce zodpovědné za toto automatické chování. Složka meditační praxe jógy pracuje na zlepšení seberegulace sítí pozornosti ve vašem mozku. Jak získáte více dovedností v rozhraní mezi vašimi myšlenkovými procesy a ovládáním emocí, stanete se současně citlivějšími a méně negativně reagujícími na své vlastní myšlenky a životní situace. Fyzické složky jógové praxe účinně působí na symptomy úzkosti v těle a zároveň ovlivňují duševní fungování prostřednictvím propojení mysli a těla. Celkově tyto dovednosti umožňují mít určitý stupeň kontroly nad naším emočním stavem a tím, jak reagujeme na stresující události. To je to, co dělá cvičení mysli a těla jógy tak silné.
Důkazy z vědecké obce
Pozitivní vliv jógy na úzkost a úzkostné poruchy je podpořen rostoucím počtem výzkumů. Nedávné publikované metaanalýzy (přehledové články shrnující statistické výsledky z řady předchozích klinických studií) jógy na úzkost dospěly k závěru, že jóga může být účinnou a bezpečnou intervencí pro jedince s úzkostnými poruchami nebo se zvýšenou úrovní úzkosti. Jiní výzkumníci našli důkazy, které naznačují, že jóga pro děti a dospívající může také snížit úzkost – vítaná zpráva vzhledem k tomu, že úzkostné poruchy převládají u mladších lidí.
Velká část mého vlastního výzkumu se zaměřila na kundalini jógu jako na léčbu emočního a fyzického zdraví. Kundalini jóga je tradiční jógová praxe, která zahrnuje pohyb, pozice, dynamické dýchací techniky, hlubokou relaxaci, meditaci a mantry. Je to styl jógy zaměřený na zlepšení fyzického fungování, seberegulaci mysli a těla, zvýšení uvědomění mysli a těla a posílení pozitivních psychických stavů. Tyto stavy zahrnují pocity klidu, rovnováhy, pohody, vděčnosti, soucitu a nakonec hloubky sebe sama, transcendence, životního účelu a smyslu a spirituality.
Cvičte doma
Zatímco výzkumníci nadále obhajují jógu jako léčebnou strategii v lékařském zařízení, nic vám nebrání používat jógu jako péči o sebe. Jedním z mnoha krásných aspektů jógy je, že nevyžaduje žádné speciální vybavení – i když podložka na jógu je užitečná – takže vám nic nebrání cvičit kundalini jógu ve vašem obývacím pokoji. Vyzkoušejte sekvenci kundalini nebo meditaci doma, kdykoli budete mít strach nebo úzkost. Vždy je nejlepší učit se s kvalifikovaným instruktorem kundalini, abyste se ujistili, že cvičíte správně, ale existuje spousta technik, které můžete během pandemie snadno provádět sami a přitom se držet sociálního odstupu.