Yogaday Uncategorized Jak začlenit meditaci Koan do své praxe a svého života

Jak začlenit meditaci Koan do své praxe a svého života

Koan je fráze nebo slovo, které se používá v meditaci k tréninku mysli. Obvykle je kóan poněkud matoucí, aby přiměl mysl, aby se otevřela neobvyklým způsobem. Ve skutečnosti se tento termín často překládá jako „hádanka“.

Literatura koanů zahrnuje záhadná rčení nebo otázky, které, když se nad nimi neustále medituje, mají vyřešit konkrétní způsoby, které naznačují cestu vhledu pro zasvěcence. Na druhé straně jiné tradice tvrdí, že koany nejsou určeny k řešení, ale jsou to způsoby, jak nás otevřít kontemplativnímu vztahu s efemérou v mysli – spíše než racionálním přístupům k řešení problémů.

Historie a vývoj meditace koan je složitá a sahá až do starověké Číny. Tato forma meditace však může být upravena tak, aby pomohla těm z nás, kteří se neplánují stát buddhistickými mnichy nebo učenci. Můžeme použít kóany v jejich původních formulacích, nebo můžeme vyvinout formy inspirované touto praxí, které jsou však použitelné a relevantní pro moderní život, jako jsou video meditace.

Proč praktikovat meditaci koan?

Hlavním důvodem, proč praktikovat meditaci koan, je to, že ji všichni praktikujeme každý den, aniž bychom si uvědomovali, že to děláme. Všichni máme myšlenky – i když myslíme v obrazech. Tyto myšlenky fungují v podstatě stejným způsobem jako koan. Ať už si své myšlenky vybíráme vědomě nebo nevědomě, jsme v neustálém procesu tréninku naší mysli. Příběhy a myšlenky, které si vyprávíme, jsou těmi, kterým stále více věříme. Meditace Koan přináší naše povědomí o tomto procesu a zve nás k dalšímu zkoumání. Meditace Koan nás pomalu učí, jak si vybrat, zpochybnit a transformovat naše vnímání světa. To však není hypnóza: spíše než uspávání nás praxe koanů probouzí do větší, krásnější reality.

Některé tradice přidělují celoživotní koan. Pro nemnišky je to podobné, že každému z nás je „přiděleno“ specifické dilema nebo přístup k životu při narození nebo prostřednictvím raného traumatu/socializace. Většina z nás bude mít více než jeden koan, který dorazil a umístil se do našeho předvědomí. Ty se pohybují od „nejsi dost dobrý“, „jsi moc“, dokonce „nenávidím tě“ nebo „neměl jsi se narodit“ až po „svobodu“, „lásku“, „radost, “ nebo „jste stvořeni z lásky“. Tyto hlasy v naší mysli lze prozkoumat a rozebrat, pokud jsou škodlivé, a poté je nahradit hlasy, které jsou přirozené božské přirozenosti v každém z nás. Ponižující zprávy jsou vždy z raného zranění. Poselství, která se cítí osvobozující – nebo jako pokojný domov – jsou ta, která jsou věrná naší přirozenosti.

Jak můžete začlenit meditaci koan do své praxe?

Kroky pro meditaci koan

1. Vyberte si, jak chcete cvičit. Chtěli byste meditovat vsedě, vleže nebo v chůzi? Můžete si dokonce vybrat netradiční buddhistickou praxi, jako je plavání nebo meditace psaní. Mnoho buddhistů používá koany jako nepřetržitou kontemplaci během svých pravidelných každodenních činností.

2. Vyberte si kóan. Můžete použít tradiční kóan jako „Jaký je zvuk tleskání jedné ruky?“ Nebo můžete zkusit koany, které objevíte prostřednictvím zdroje, jako je série videí Moti Media o meditaci koanů. Nebo si můžete vybrat báseň nebo frázi, kterou chcete přesunout ze své mysli do celé své bytosti. Afirmace a modlitby jsou s touto praxí mocné.

3. Při meditaci jemně odpočívejte svou mysl na zvoleném koanu.

4. Když si všimnete, že se vaše mysl odklání od kóanu, můžete myšlenky sledovat, ale s vědomím, nebo můžete své myšlenky jemně vrátit do kóanu. Považuji za užitečné tyto dva přístupy kombinovat: když má mysl zkoumá trajektorie kóanu, který sleduji, ale když zjistím, že se toulám mimo téma nebo k trajektoriím odsuzujícím, uznávám zbloudilé myšlenky, poděkuji jim a vrátím se ke kóanu. .

5. Když budete sledovat své myšlenky kolem koanu, dovolte si všimnout si těchto myšlenek a zároveň kultivujte zájem a uvolněte úsudek. Rytmické, jemné dýchání nám pomáhá převést naše odsuzující nebo úzkostné myšlenky do vzoru uklidňujícího objetí a uvolnění.

6. Když ukončíte sezení, nabídněte za toto sezení vděk nebo lásku kóanu, své mysli a nakonec i svému tělu.

Život se skládá z koanů. Tyto koany k nám přicházejí ve formě osobních, mezilidských a kulturních napětí a hádanek. Tím, že se naučíme, jak pracovat s koany v meditaci, začneme překládat náš přístup k výzvám našeho vlastního života touto optikou. Cvičení koan také trénuje naši mysl, aby byla flexibilní a kreativní, a tak dodává flexibilitu a kreativitu do našich životů, když se objeví výzvy. Tento typ tréninku všímavosti nás přivádí do nečekané zvědavosti, svobody a radosti uprostřed životních dilemat a výzev: jinými slovy, stáváme se prolezlí údivem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post